סינדרום ירושלים
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

סינדרום ירושלים

 
מעטות מאד הן הערים שיכולות לגרום לאדם להשתגע, וירושלים, עם כל ההיסטוריה המורכבת שלה -  בהחלט נכנסת למועדון האקסקלוסיבי הזה. אחתהתופעות הפסיכיאטריות המדהימות ביותר, מסביר פרופ משה קוטלר, היא התופעה של סינדרום ירושלים. אנשים שלוקים בסינדרום ירושלים, הם אנשים (לרוב תיירים) שמרגע שהם מגיעים לעיר - מתחילים לפתח הזיות משיחיות ואפוקליפטיות, נואמים נאומים חוצבי להבות, טוענים שהגאולה ואחרית הימים תגיע - והם עלולים להוות סכנה לעצמם או לסביבה עד כדי אמונה מוחלטת בנבואה ששרתה עליהם לפתע - כשבפועל הם נמצאים תחת מצב הזייתי פסיכוטי.

 
 
 
 

 רקע תרבותי - אי אפשר להתעלם מהרקע הייחודישל ירושלים. היותה עיר שקשורה לשלוש הדתות, עם שפע של אתרים היסטוריים. באופן לאמפתיע, מסביר פרופ משה קוטלר, רוב הלוקים בסינדרום ירושלים הם אנשים יהודים אונוצרים עם רקע דתי ברור - כך שיש להם את הרקע התרבותי המתאים לפתח הפרעה שמקורה בירושלים.

 מחלת נפש קודמת - פרופ משה קוטלר מנפץמיתוס ומסביר שרוב האנשים שלקו בסינדרום ירושלים, אינם אנשים עם "דף נקי" של בעיות נפש. למעשה, רוב האנשים שלוקים בסינדרום ירושלים הם אנשיםשברוב המקרים, יש להם היסטוריה של מחלות נפש והם עברו טיפול - ואיל וההגעה לירושליםיכולה להאיץ את התפרצות המחלה מחדש. לרוב מדובר על סכיזופרניה מסוג מסוים.

 למה זה יכול לגרום? - לסינדרום ירושליםיש מינונים שונים, מסביר פרופ משה קוטלר. חלק מהאנשים יסתפקו בנאומים שיתחילו לשאתבאמצע העיר - ואצל חלק זה יכול להגיע למחשבות שווא שיגמרו להם לנסות לפגוע באנשיםובמוסדות בעיר - תלוי באיש וברקע שלו ובחומרת ההתקף.

 
 
 
 
 
הדרךהטובה ביותר היא לדאוג שהאדם שלוקה בסינדרום יצא מירושלים ועדיף גם מישראל. מאחרשלרוב מדבור על תיירים, מוטב שיוחזרו לארץ המוצא שלהם - שם רשויות הבריאות יוכלו לטפל בהם בשפתם, עם המשפחה שלהם, וכך אפשר יהיהלטפל בהתפרצות בצורה טובה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי