היסטריה - מה מקורה? מאמר של פרופ' משה קוטלר, פסיכיאטר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהו מקורה של ההיסטריה?

 
כולנו מכירים את המונח היסטריה, ואף משתמשים בו כדי לתאר אנשים שמצויים בהתנהגות מסוימת או תחת הלך רוח - אנו מציינים שאדם הוא היסטרי, כאשר נראה שהוא נרגש באופן קיצוני ממשהו, כאשר הוא איננו מסוגל לשלוט בעצמו, כאשר הוא צועק ללא הפסקה, או בוכה באופן בלתי פוסק. אנו מתארים לעתים גם פחד גדול משהו בתור מצב היסטרי. חשוב מאד להבין עם זאת, מה מקורה של ההיסטריה, מה היא אבחנה בעבר, ולמה היא מיוחסת כיום.

 
 
 

  • הרחם הנשי - מקורה של המילה היסטריה ביוון העתיקה. ההיסטריה הייתה אז מיוחדת אך ורק להתנהגות של נשים, אשר אובחנו ככאלה שנוטות לסבול מחסור שינה, עצבנות, תחושת עילפון לעתים קרובות, כאבי בטן בלתי פוסקים, קוצר נשימה, חוסר בשק המיני, חוסר רצון לאכול, והתנהגות אשר אותם ציינו מלומדים כמו אפלטון והיפוקרטס, כהתנהגות אשר נוטה להתעלם מהכללים המקובלים. מדוע ההיסטריה קיבלה את שמה? משום שהיסטריה ביוונית משמעותו רחם, והמלומדים היוונים חשבו שמדובר על תופעה שבה הרחם מגיע לחזה האישה, גורם לחנק, וכתוצאה מכך לכל התופעות הנ"ל.

  • המאה ה-19 תופעת ההיסטריה האנושית, הפכה לפתע לנפוצה כ2000 שנה מאוחר יותר, תחת אנגליה הוויקטוריאנית, וגם בשאר מדינות המערב וארה"ב. אותן תסמונות החלו לצוץ שוב בקרב נשים רבות. הפעם, הרופאים האנגלים טענו, שמדובר היה על קונפליקט שהנשים חוות - מצד אחד האישה הטובה תוארה כמי שצריכה להיות חסודה, בתולית וחסרת חשק - אך כאשר נשים אלו שהיו בעלות תיאבון מיני מוגבר נתקלו במציאות זו - הן חוו את ההיסטריה. ההמלצה הייתה שינוחו בבתי מרגוע, יקפידו על דיאטות מיוחדות, ובהמשך אף המליצו על רכישת ויברטור.

 
 
 
 
כיום, תופעת ההיסטריה במובן של המחלה שמיוחסת לנשים, למעשה נעלמה לגמרי. אנשים כפרויד וממשיכיו, פירקו את ההיסטריה למחלות אחרות, ולתופעות של חרדה, מחלות סכיזופרניות שונות, הפרעת אישיות גבולית, וכיו"ב. ככל הנראה, הבנת ההיסטריה ביוון ובאנגליה - היו תוצאה של מצב תרבותי, לא פחות ממצב רפואי.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי