מהן זכויות חולי נפש
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהן זכויות חולי נפש?

 
כל אזרח זכאי להתייעץ עם פסיכיאטר מסוגו של פרופ' משה קוטלר וללמוד מהן זכויות חולי הנפש בישראל. החוק קובע מספר זכויות עבור חולי נפש החיים בקהילה או מאושפזים במוסדות.

הזכות הבסיסית של חולה היא לקבל כל מידע רפואי אודות מצבו. חולה נפש מאושפז זכאי לקבל את טופס זכויות החולה, לבקש הסברים מהצוות הרפואי וכמובן לקבל ביקורים. הוא זכאי גם לקבל ולשלוח מכתבים וזאת בדיסקרטיות מלאה. מעבר לכך, זכות בסיסית לא פחות חשובה של חולי נפש היא לפנות לעורך דין ולבקש ייעוץ משפטי.
 
 
 

התייעצות עם משה קוטלר לגבי חוקים שונים

 
 
מומלץ לפנות לפרופ' משה קוטלר מוקדם ככל האפשר על מנת לשמוע על ההבדלים בין סוגים שונים של זכויות לחולי נפש:
א. חוק ביטוח בריאות ממלכתי – זהו חוק הקובע כי האחריות למתן שירותים וטיפולים לחולי נפש היא בידי מערכת הבריאות הציבורית. זו מערכת המקבלת תקציב ממשלתי ובה מתקיימים גם מוסדות טיפול קהילתי וגם טיפול במהלך אשפוז.

ב. חוק טיפול בחולי הנפש – החוק מגן על אנשים הסובלים ממחלות נפש הפוגעות ביכולת השיפוט שלהם. החוק לא מקנה זכויות למטופלים עם הפרעות נפש שלא נחשבות מחלות. גם בהקשר הזה כדי להתייעץ עם משה קוטלר ולבצע את ההבחנה המקצועית.
 
 
 
פרופ משה קוטלר
 
 
 
 
ג. חוק אשפוז במוסד פסיכיאטרי – חולי נפש המופנים לאשפוז במוסד פסיכיאטרי נדרשים להכיר את החוק המגן עליהם. החוק קובע כי על המטופל לעבור בדיקות רפואיות, גופניות ונפשיות לפני שהוא מועבר לאשפוז.

ד. חוק אשפוז כפוי וחוק שחרור מאשפוז – אלו חוקים המפרטים באילו מקרים ניתן להעביר אדם לאשפוז כפוי ומתי יש לשחררו.

מטרת הזכויות היא להגן על חולי נפש שלא מודעים למצבם, או לשמור על חולים שאינם מסוגלים לדרוש את מיצוי הזכויות מול הגופים הרשמיים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי