מהי פוסט טראומה - פרופ' קוטלר משה פסיכיאטר מומחה
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהי פוסט טראומה

 

פוסט טראומה (Post traumatic stress disorder) היא הפרעה נפשית הנובעת בעקבות אירועים טראומטיים, לרוב כאלה המעמידים בסכנה את חייו של הסובל מהפרעה זו.

המאפיינים של פוסט טראומה


תחושת חרדה עצומה, רגשות אשמה ותחושה נוראית של חוסר אונים הנובעים בשל אירוע מסוים מלווים את האדם באופן יומיומי, באופן המקשה על תפקודו. פעמים רבות האדם חווה את האירוע באופן בלתי רצוני ובלתי נשלט שוב ושוב. הוא ממש חש, חושב ופועל כאילו הוא נמצא בתוך האירוע, גם אם בפועל הוא קרה לפני זמן רב.

שלושה פרמטרים מרכזיים מאפיינים את ההפרעה הפוסט טראומטית:

  • זיכרונות חזקים של האירוע הטראומטי שחוזרים על עצמם ומעוררים תחושת חרדה עמוקה. "פלאשבקים" צפים ללא הרף, בעיקר בזמן השתתפות בסיטואציות המזכירות את האירוע. האדם מריח, שומע ורואה את האירוע, כאילו הוא נמצא שם. הזיכרון גם יכול להתבטא בסיוטי לילה, המלווים בתנועות גוף אגרסיביות ובצעקות מתוך השינה.

  • התרחקות מבני משפחה ומחברים והימנעות ממצבים היכולים להזכיר את הטראומה. האדם מסתגר בביתו כדי להימנע מסיטואציות שעלולות לגרום לו לחווה את הטראומה מחדש. אין לו את החשק או את הרצון לחוות הנאה. הוא מיואש ופסימי ומראה סממנים דיכאוניים נוספים אשר גורמים לו להתנתק מהעולם.

  • סף רגישות נמוך. האדם שסובל מ- PTSD דרוך כל הזמן. הוא מגלה רגישות יתר לצלילים ולרעש, הוא נבהל בקלות, חסר סבלנות, מתפרץ בזעם, ואף מתקשה להירדם.

הטיפול בפוסט טראומה

ישנם מגוון רחב של טיפולים בהפרעת דחק פוסט טראומטית. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שעוזר לשנות את דפוסי המחשבה השליליים ולשנות את ההתנהגות הנמנעת באופן הדרגתי, תרפיה באומנות כדי להביא לרגיעה נפשית וכן טכניקות הרפיה המאפשרות לשלוט על החוויה החוזרת על עצמה. אך לרוב הטיפול המהותי הוא הטיפול התרופתי המאפשר להתגבר על תסמיני הדיכאון ולצבור את הכוחות הדרושים על מנת לחזור לחיי שגרה.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי