מהי כשירות משפטית
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהי כשירות משפטית?

 
מטרתה של כשירות משפטית, היא לבדוק האם אדם מסוים יכול להיות מוגדר בתור חולה נפש, לוקה בפיגור שכלי או חולה במחלה כרונית המשבשת את דעתו. הכשירות היא אלמנט מכריע בהעמדה לדין של חולי נפש. ההחלטה על כשירות משפטית חיונית לבחינת השאלה האם האדם כשיר לעמוד לדין. לפי חוק הטיפול בחולי נפש, כשירות משפטית היא הכלי היחיד המאפשר לבחון האם הנאשם היה כשיר בנפשו כאשר ביצע את העבירה והאם יוכל לקבל את גזר הדין. במידה ופרופ' משה קוטלר או פסיכיטאר מוסמך אחר מוצאים כי אדם אינו מסוגל לעמוד לדין בשל מצבו הנפשי או בשל פיגור שכלי, הוא יוכרז לא כשיר למשפט. החוק מגן עליו ומונע מבית המשפט להטיל עליו סנקציות רגילות.

 
 
 

כיצד פרופ' משה קוטלר בודק הפרעת נפש?

 
 
השאלה העיקרית בהקשר של כשירות משפטית היא כיצד פסיכיאטר מסוגו של פרופ' משה קוטלר מסוגל לבדוק הפרעת נפש. קיים קושי בהגדרה מדויקת  של מחלת נפש, בעיקר בין כתלי בית הדין. בשלב הראשון נדרש פסיכיאטר להבדיל בין התופעות הבאות:
  • מחלת נפש
  • פיגור שכלי
  • אי שפיות זמנית
  • מצב פסיכוטי 
 
בשלב השני הוא צריך לאבחן האם האדם סובל ממחלה או הפרעת נפש, והאם היא פוגעת בו מבחינה פיזיולוגית, בריאותית ובעיקר קוגנטיבית. הפרעה או מחלה הגורמות פגיעות נפשיות-רגשיות יגרמו גם לליקוי בתפיסת המציאות. מעבר לכך, כשירות משפטית נשענת על חוות דעת פסיכיאטרית הניתנת על ידי פסיכיאטר מומחה מטעם הפרקליט והסניגור.
אדם שביצע פשע אך אינו כשיר משפטית נשלח להסתכלות בבית חולים פסיכיאטרי סגור. זו הסנקציה העיקרית העומדת לרשות בתי המשפט בבואם להטיל את הדין על נאשמים עם מחלת נפש או פיגור שכלי.  
 
 
 
פרופ משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי