טיפול בדיכאון באור
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שיטת טיפול חדשה: טיפול בדיכאון באור

 

השפעתו המיטיבה של האור על בריאות האדם הינה ידועה עוד מימי קדם. עם זאת, הטיפול באור בפסיכיאטריה המודרנית התפתח רק באמצע שנות ה- 80 של המאה הקודמת כטיפול יעיל ומהיר בדיכאון העונתי (דיכאון חורף).
 
 
 

פריצת דרך בטיפול בדיכאון

 

עשרות מחקרים מצביעים על כך שחשיפה של כ- 30 דקות עד שעה לאור לבן ובהיר, בשעות המוקדמות של הבוקר יכולה:

  • לשפר משמעותית את מצב הרוח תוך ימים בודדים
  • להפחית את תחושת הישנוניות בשעות היום
  • לצמצם את הדחף לזלול סוכרים
  • לשפר את תחושת האנרגיה והחיוניות של אנשים הסובלים מדיכאון חורף
 
 
 

טיפול בדיכאון באור

 
הרציונל  המדעי מאחורי טיפול זה מבוסס על הרעיון לפיו קיצור שעות האור בחורף, גורם לשיבוש בתפקוד השעון הביולוגי המרכזי (מבנה עצבי קטן במוח, שנמצא באזור ההיפותלמוס הקדמי). אותו שעון פנימי מסנכרן ומתזמן את המקצבים הביולוגיים של הגוף, ומתאם בינם לבין הסביבה החיצונית (אור-לילה, עונות השנה ועוד). הוא זקוק לגירויי אור חיצוניים לצורך התאמה בין הסביבה הפנימית (הגוף) לסביבתו החיצונית על מנת לתפקד כראוי.
 
 
 

הטיפול משפיע גם במקרים של דיכאון שאינו עונתי

 
המחקרים מראים שקיים קשר בין אור לדיכאון באופן כללי, מעבר לדיכאון חורף. אחת התובנות היתה שבדיכאון קיימת הפרעה בולטת במספר מקצבים ביולוגיים: מחזור שינה-ערות, מחזור הפרשת המלטונין (הורמון השינה) והקורטיזון (הורמון הדחק), וכן קיימים שינויים מחזוריים ברמת הסרטונין במוח (מעביר עצבי בעל תפקיד חשוב בכל אשר קשור למצבי-רוח ולרגשות).
 
 
 

מחקרם של פרופ משה קוטלר וד"ר מוסקוביץ'

 
בשנים האחרונות הועלתה השערה, אשר לפיה דיכאון הוא למעשה הפרעה בתזמון הביולוגי. הנחה זו עוררה השראה בקרב פרופ משה קוטלר וד"ר מוסקוביץ  – צוות חוקרים מבאר יעקב. הם החליטו לחקור את השאלה: מה קורה כאשר מבצעי אתחול (מעין "ריסט") ביולוגי לשעון הפנימי של החולה הדכאוני.

לשם כך הם תכננו מערך מחקרי הכלל גירויי אור שונים במשך 4 ימים רצופים, תוך שימוש באלמנטים ידועים ומוכרים לצד חדשניים – מערכת תאורה רב-שלבית. התוצאות היו טובות, והשיטה האנטי-תרופתית החלה לפרוח בכל רחבי העולם. כמו כן, השפעת השיטה היתה מהירה ביותר – תוך מספר ימים, בניגוד לתרופות כמו פרוזק, אשר משפיעות רק כעבור 6 שבועות.
 
 
 

מדיכאון למחלות פסיכיאטריות נוספות

 
מאז תחילת שנות ה- 2000 חלה התעניינות מחודשת בטיפול באור בחולי דמנציה, באנשים עם הפרעות אכילה, בנשים שסובלות מדכדוך קדם-וסתי וכן במי שסובל מתסמונות כאב כרוניות. בנוסף, נבדקים כיוונים נוספים, כגון – דיכאון בנשים הריוניות ולאחר לידה. נכון להיום, הכיוונים מעודדים מאוד, ואין כל דיווח על תופעות לוואי.
 
 
 

העתיד של שיטת הטיפול באור

 
בזכות הצלחה השיטה במגוון מקרים פסיכיאטריים שצוינו לעיל, כעת השיטה עוברת פיתוח נוסף, על מנת להתאים אותה לאנשים שסובלים מ- PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית, או בעברית – הפרעה בתר חבלתית כרונית). פרופ' קוטלר וד"ר מוסקביץ מאמינים כי לאחר חשיפה לאירוע טראומטי משמעותי כמו תאונת דרכים, אירוע קרב וכדומה, קיים חלון הזדמנויות טיפולי של מספר חודשים עד להתחלת הפרעת התסמונת שצוינה. פרק הזמן הקריטי הוא תקופה שבה הזיכרונות הטראומטיים עוברים הליך קיבעון כרוני ברקמת המוח. השערתם של החוקרים היא שטיפול באור יכול למנוע את ההיקבעות של הזיכרונות האלה.
 
 
 

לסיכום

 
טיפול באור מהווה כיום הזדמנות טיפולית בטוחה ולא חודרנית, כטיפול באנשים הסובלים מדיכאון, כשיטה יחידה או כתוספת לתרופות אנטי דיכאוניות. זוהי גישה פיזיולוגית, נטולת סיכונים וסטיגמה, ולכן יש חשיבות רבה לעודד מחקר וטיפול בתחום זה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי