ביטול צוואה פסיכיאטרית - פסיכיאטר פרופ קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ביטול צוואה פסיכיאטרית

 

כל אדם רשאי לנהוג ברכושו כעולה על רוחו, ויש לו גם את הזכות לקבוע מה ייעשה עם כספו אחרי מותו, וזאת באמצעות צוואה. עם זאת, חשוב ביותר לציין כי הצוואה היא לא מסמך קדוש שאין לערער עליו, וקיימות אפשרויות רבות שבגינן הצוואה עלולה להיפסל. אחת הסיבות הללו היא בקשה לאי קיום צוואה על רקע אי כשירות פסיכיאטרית.

 
 
 

באילו מקרים ניתן לבטל צוואה על רקע פסיכיאטרי?

 

להלן המקרים שבגינם ניתן לבקש צו ביטול צוואה:

  • אי כשירות רפואית
  • אי כשירות קוגניטיבית
  • אי כשירות פסיכיאטרית או נפשית

אם אדם המבקש לעכב את קיום הצוואה מצליח להוכיח את אי כשירותו של המוריש על רקע אחת הסיבות הללו, הצוואה תבוטל, והרכוש של המנוח יחולק על פי החוק. חשוב להדגיש כי קטינים ופסולי דין (כלומר אנשים שהוכרו כמי שאינם כשירים לחתום על מסמכים משפטיים) אינם רשאים לחתום על צוואות. המטרה של האיסור הזה היא למנוע ניצול של החולשה של האנשים הללו.
 
 
 

מיהו פסול דין?

 
 
פסול דין הוא קטין או אדם שהוכר כמי שאינו יכול לקבל החלטות הנוגעות לגופו, לבריאותו או לרכושו. אנשים מבוגרים רבים סובלים מבעיות נפשיות או פיזיות, הפוגעות בכושר השיפוט שלהם והופכות אותם למטרות קלות לניצול. במצבים אלו, ניתן לפנות לבית משפט בבקשה להכריז על האיש פסול דין. אחרי שהאיש יוכר כפסול דין, הוא לא יוכל לחתום על מסמכים, ואם מסמכים כאלה יתגלו, הם יהיו הלכה למעשה חסרי תוקף משפטי. 
 
 
 

מהי פסיכיאטריה משפטית?

 
פסיכיאטריה משפטית נועדה למעשה להעריך את יכולתו של האדם לקבל החלטות הנוגעות לגופו ולרכושו. ישנן מחלות רבות, ובעיקר מחלות נפש ומחלות הפוגעות בתפקוד המוח, שעלולות להשפיע בצורה דרמטית על יכולת השיפוט של החולה. אחת הדוגמאות הבולטות ביותר מהבחינה הזו היא מחלת האלצהיימר, שפוגעת בזיכרון, ומצריכה מעורבות של פסיכיאטריה משפטית על מנת להעריך את מצבו של האיש.
 
 
 
ביטול צוואה על רקע פסיכיאטרי
 
 
 
 
 
חשוב להדגיש כי מחלת האלצהיימר, או כל מחלה פסיכיאטרית אחרת, אינה מניחה באופן אוטומטי שהאיש אינו כשיר מבחינה משפטית לחתום על מסמכים. בכדי לבחון את מידת הכשירות, יש לקבל חוות דעת פסיכיאטרית, ובהתאם לחוות הדעת הזו להחליט באילו הליכים יש לנקוט. במקרים בהם החולה לא חתם על צוואה והוא אובחן כסובל מהפרעה נפשית כלשהי, יש לקבל חוות דעת פסיכיאטרית לפני החתימה על הצוואה, וזאת כדי למנוע מצבים של ערעור על רקע אי כשירות. חוות דעת פסיכיאטרית שמצורפת לצוואה מבטלת כל אפשרות לערער עליה. במצבים הקשים יותר,חשוב ביותר לפנות לבית המשפט ולבקש להכריז על החולה כפסול דין, וזאת במטרה למנוע ניצול של מצבו העדין על ידי זרים.

פסיכיאטריה משפטית נועדה כדי להגדיר את מידת כשירותו של אדם שסובל ממחלה נפשית או גופנית לחתום על מסמכים. במידה והוא נמצא כשיר – יש לצרף חוות דעת פסיכיאטרית לצוואה. במקרים בהם הוא נמצא כלא כשיר – יש להכריז עליו כפסול דין במטרה למנוע ניצול. 

פרופ' משה קוטלר מנהל את המרכזים לבריאות הנפש בבאר יעקב ובנס ציונה, הוא מפרסם פרסומים רפואיים בעיתונים מקצועיים ועומד בראש החוג לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב. בנוסף, פרופ קוטלר הינו בעל ידע וניסיון רבים במתן חוות דעת פסיכיאטריות לבתי משפט בנושאים מגוונים. תחומי העיסוק המרכזיים של פרופ' קוטלר: הפרעות דחקנפשי, הפרעות פוסט טראומטיות והפרעות נפשיות. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי