אבחון דידקטי - פרופ' משה קוטלר | Moshe Kotler MD PhD
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
פסיכיאטר מומחה – פרופ' משה קוטלר
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אבחון דידקטי

 

ילדים מסוימים מגלים קשיים בתהליכי הלמידה לאו דווקא בשל יכולות שכליות ירודות, אלא בגלל קשיים אובייקטיביים ולקויות למידה שונות. מטרתו של אבחון דידקטי היא לזהות בעיות של לקויות למידה, לאתר קשיים בתהליכי הלימוד ולמצוא פתרונות טובים, שיאפשרו לכל ילד (או מבוגר) למקסם את הפוטנציאל שלו.

חשוב לציין כי ככל שהליקויים מתגלים מוקדם יותר, כן קל יותר לטפל בהם ולשפר את מצבו של התמיד ביחס לחבריו לכיתה. אבחון דידקטי עושים לילדים החל מגיל שש, למתבגרים וגם לאנשים מבוגרים.

את האבחונים מבצעים במכונים מיוחדים, כאלו המוכרים על ידי משרד החינוך. מכונים אלו מעסיקים אנשי מקצוע מוסמכים, בעלי תעודת מאבחן. בנוסף, ניתן לפנות לרשות המקומית ולבדוק האם היא מפעילה מרכז אבחונים, מרכזים אלו לרוב מבצעים אבחונים ללא תשלום או בעלויות סמליות. כמו כן, ניתן לקבל מימון מטעם חלק מקופות החולים לצורך ביצוע האבחון במכון מיוחד.

סוגי אבחונים

  • אבחון דידקטי כללי בעברית – בדיקה זו נועדה לאתר האם קיימת לקות למידה או לא, כאשר היא מתמקדת ביכולות קריאה, כתיבה והבנה של הכתוב בשפה העברית. בדיקה זו יעילה לצורך בחינת מיומנויות למידה בסיסיות כגון זיכרון, עיבוד המידע וקשב של הנבחן.

  • אבחון במתמטיקה – המטרה לבדוק האם התלמיד סובל מדיסקלקוליה. כמו כן, בדיקה זו בוחנת את הידע בתחום יסודות המתמטיקה, יכולת לבצע חישובים, תפיסה גיאומטרית והאם היכולות המתמטיות מתאימות לדרישות הגיל. 

 

כיצד מתנהל התהליך?

  • מילוי שאלונים – עלידי הנבחן או הוריו, בהתאם לגיל.

  • לאחר מכן, נערכת פגישת היכרות בין המאובחן, הוריו (במידה ומדובר בקטין) והמאבחן. במהלך הפגישה המאבחן יספר על התהליך, וישאל שאלות בנוגע לרקע הלימודי של התלמיד, שהוא משפיע בצורה ישירה על ההצלחות הלימודיות שלו.

  • לאחר השיחה נערך האבחון עצמו, שעורך לרוב בין 4 ל- 6 שעות.

  • אחרי האבחון מתקיימת פגישה עם התלמיד והוריו, ובה מוצגים תוצאות האבחון. ביחד עם התוצאות מוגשות גם המלצות לשיפור המצב. המלצות נפוצות הן תוספת זמן לבחינות, הקראה של שאלוני בחינה,שכתוב שאלונים, התעלמות מטעויות כתיב ועוד.

  • יש לציין כי כל אבחון מוגבל לתקופת זמן מסוימת (שלוש עד חמש שנים).

את האבחון מבצע פסיכיאטר מומחה בלבד. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתובת הקליניקה:
מרכז בית יעקב שקד
אלוף דוד 40 רמת חן, רמת גן 

 
 
 
טל: 050-5191605 (בין השעות 08:00-15:00)  ahuva802@gmail.com    
טל: 03-6787435 (בין השעות 17:00-21:00) פקס: 03-6787435


 
 
 
 
 
פרופ' קוטלר גם בפייסבוק
 
 
 
twitter
 
 
 
 
 
 
המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי פסיכיאטרי